Milyonluk yalı soygununda yeni gelişme Gözaltı sayısı 11 oldu

Geçtiğimiz cumartesi gecesi saat 03.30 sıralarında Kireçburnu Mahallesindeki Memduh Paşa Yalısı’nda film sahnelerini aratmayan bir soygun gerçekleştirildi. Reza Zarrab’ın eniştesine ait olan NAB Holding’in bulunduğu yalıdaki döviz ve ziynet eşyalarınının yer aldığı 130 milyon liralık soygunun ardından İstanbul ve Edirne’de eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonda, M.Ş., Y.B., A.A., B.Ç., A.K., S.Ç., B.K., R.K., D.Y. ve M.K. isimli 1’i kadın 10 şüpheli gözaltına alınırken, olay sırasında diğer soyguncuları yalıya alan ve alarm zillerini kapatarak etkisiz hale getiren güvenlik görevlisi Ahmet Yıldız ile Serdar Canpolat’ı yakalamak için çalışmalar sürüyor.

İstanbul emniyetinin çalışmaları sürerken, soyguna ilişkin yeni detaylara ulaşıldı. Polis, ilk olarak olay sırasında şirkete ait bir güvenlik görevlisi tarafından içeri alınan kişilerin gerçekleştirdiği soygunda kullandıkları aracın izini sürdü. Saatler boyu onlarca güvenlik kamera görüntülerini mercek altına alan emniyet

İŞE BAŞLADIKTAN 8 AY SONRA PLAN YAPMIŞ

Polis soruşturması sonucu şüphelilerin olayı 6 aydır planladıkları ve bu amaçla 2 Mayısta Bulgaristan’dan yabancı plakalı bir otomobil getirdikleri belirlendi. Daha önceden arkadaş oldukları öğrenilen şüphelilerin hazırladıkları plan gereği bu otomobili kullanarak olay yerine geldikleri, güvenlik görevlisinin alarmları susturmasıyla rahatlıkla içeri girdikleri belirtildi.

MANYETİK MATKAPLA AÇTILAR

Güvenlik görevlisi Ahmet Yıldız’ın alarmları kapatması sonrası yalının kapısına yüzleri maskeli 4 kişi ülkeye soktukları kamyonetle geldi. Önceden belirlenen 5 kasanın kapısı manyetik matkapla kırıldı. Kasanın içinde toplam değeri yaklaşık 130 Milyon TL olan döviz ve ziynet eşyası siyah poşetlere koyarak yalıdan ayrıldılar.

POLİS YALIDA 8 SAAT İNCELEME YAPTI

Yalıdaki soygun ihbarının ardından olay yerine giden İstanbul polisi yalının her noktasında delil aradı. Parmak izi çalışması yaptı. Yalıda bulunanların da parmak izleri alınarak yabancı parmak izleri incelemeye alındı. Polisin bu çalışması 8 saat sürdü.

30 MİLYON TL KAPORTACI DA BULUNDU

Kaporta dükkanında yapılan aramalarda ise 692 bin dolar, 200 bin avro, 20 bin lira para ve 900 gram ziynet eşyası, kasa açmada kullanılan manyetik matkap, sahte plaka uyuşturucu, kripto para soğuk cüzdanI ve 3 cep telefonu ele geçirildi. Şüpheliler arasındaki B.Ç. de Fatih’e evinde saklanırken yakalandı. Yakalandığında üzerinden 4 bin 400 dolar, yüzük ve 9 bin TL para çıktı. Plana sadık kalarak firar eden, ancak polisten daha fazla kaçamayan Y.B. ise Bahçelievler’de gözaltına alındı, yakalandığında üzerinden bir şey çıkmadı. İl dışına kaçmayı başaran şüphelilerden B.K. ve A.C.K. ise Edirne’de yapılan operasyonla gözaltına alındı. Soygun sonrasında kaçış için kullanılan aracın Türkiye’ye girişinde rol oynayan S.Ç. ile G.M.’nin arabayı İstanbul il sınırlarına getiren kişiler olduğu öğrenildi.
Söz konusu operasyonlarda 692 bin 200 dolar, 200 bin euro, 20 bin TL 900 gram ziynet eşyası, olayda kullanılan sahte plaka, matkap, kripto paralarda kullanılan soğuk cüzdan ve 3 cep telefonu incelemeye alındı.

ŞÜPHELİLER ARASINDA ÇOCUK İSTİSMARCISI DA VAR

Gözaltına alınan 10 şüphelinin suç dosyaları da kabarık çıktı. Suçlar arasında görevli memura direnme, hırsızlık, sahtecilik, uyuşturucu, gasp, yaralama, dolandırıcılık ve çocuğa cinsel istismar gibi suçlardan kayıtları olduğu öğrenildi.

SOYGUNA KARIŞAN 3 KİŞİ TUTUKLANDI

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından Anadolu Adliyesi’ne sevk edilen şüphelilerden yalıya gidip maskeli soygunu yaptığı tespit edilen 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken 5’i adli kontrol şartı aldı, 2 şüpheli ise serbest kaldı.

ARANAN BİR KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

Balıkesir Emniyeti ile irtibata geçen İstanbul polisi, şüphelilerden birinin kullandığı minibüsün Erdek ilçesine gittiğini tespit etti. Hemen harekete geçen Erdek İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Doğanlar Mahallesinde bir adrese baskın düzenledi. Yapılan baskında, Memduh Paşa Yalısında gerçekleştirilen hırsızlık olayına karışan R.K isimli şüpheli gözaltına alındı. R.K sorgulanmak üzere İstanbul’a getirildi. Son alınanla birlikte gözaltı sayısı 11 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir