Xiaomi bu ay HyperOS güncellemesi alacak eski modellerini açıkladı

Xiaomi‘nin Mi 10 ve Mi 11 serisi akıllı telefonları için HyperOS güncellemesinin Nisan ayının ortalarında yayınlanacağı bilgisi şirketin Yazılım Departmanı Direktörü Zhang Guoquan tarafından Weibo üzerinden yapılan kullanıcı sorgularına yanıt verilerek doğrulandı. Ancak, bu güncelleme ile Android 14’ün sunulmayacağı belirtiliyor; zira eski modeller için geliştirilen HyperOS, Android 13 temelinde oluşturulmuş durumda. Ayrıca, çeşitli duyumcular, Redmi K50 Gaming Edition’ın HyperOS sürümü 1.0.2.0.ULJCNXM ile iç testlere alındığını işaret ediyor.

Xiaomi‘nin HyperOS işletim sistemi, şirketin mobil yazılım anlayışında yeni bir sayfa açıyor. 2023 Aralık ayında piyasaya sürülen bu sistem, Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) ile Xiaomi’nin kendi VelaOS’unun birleşiminden oluşuyor ve temelde tamamen yeniden yazılmış bir mimariye sahip. Xiaomi bu yeni işletim sistemi ile farklı ürün hatlarında birleşik bir yazılım deneyimi sunmayı amaçlıyor; MIUI, Vela, Mina ve hatta araç içi işletim sistemlerini tek bir çatı altında topluyor.

Xiaomi bu ay HyperOS güncellemesi alacak eski modellerini açıkladı

HyperOS‘un dağıtımı farklı Xiaomi cihazlarına kademeli olarak gerçekleştiriliyor. İlk etapta Xiaomi 14 serisi ve Redmi K70 serisi gibi fabrika çıkışlı telefonlarda yer alırken, Xiaomi 13 serisi, Redmi K60 serisi ve Xiaomi Pad gibi cihazlar için daha sonraki güncellemelerle sunuldu.

2024 yılının Ocak ayından itibaren Haziran ayına kadar devam edecek ikinci güncelleme dalgası, Xiaomi ve Redmi’nin çeşitli akıllı telefon ve tabletlerini kapsıyor. Bu dalgada, Xiaomi 12S serisi ve MIX Fold gibi üst düzey amiral gemisi modellerin yanı sıra, Redmi K50 ve Redmi Note serileri gibi popüler orta segment cihazlar da yer alıyor. Mi 10 serisi kullanıcıları (Mi 10S, Mi 10 Pro ve Mi 10 Supreme Memorial Edition dahil) Nisan ayı ortasında HyperOS güncellemesini alacaklarını öğrenirken, Mi 11 serisi de bu güncellemeye dahil ediliyor.

Haziran ayına kadar sürecek güncelleme takvimi çerçevesinde, Redmi K60E, çeşitli Redmi Note 11 ve 12 modelleri ve Redmi Pad serisi gibi daha birçok Xiaomi cihazının HyperOS güncellemesini alması bekleniyor. Xiaomi kullanıcıları, kendi cihazları için resmi HyperOS güncellemesi duyurularını takip etmekte fayda bulabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir